Antistresová terapia a posilňovanie imunitného systému

Stres, depresia, únava.

Ako si môžete zlepšiť náladu a byť spokojnejší s vlastným životom.

 

Je veľmi dôležité filozoficky posúdiť pramene

problémov vlastného života.

PREČO ma niečo stresuje?

Správna odpoveď znamená koniec príčiny

stresu a tým aj stresu samotného.

 

 

 

 

Oddávna sa predpokladalo, že pôvod stresu a depresívnych nálad je spojený výhradne s nervovo-psychickými procesmi. Avšak s príchodom nového zdrojového prístupu k zdraviu človeka sa objavila skutočná príčina vzniku problémov - deficit zdrojov organizmu. 

Asi každý už spozoroval, že v období stresu bolesť a opuchy zmiznú a telo je “lahšie” ako zvyčajne. A naopak, v depresivnom stave telo je “ťažké”, vzniká apatia. Vysvetlenie spočíva v skutočnosti, že 80% všetkých zdrojov tela spaľuju svalové bunky. Rezervy energie sú uložené v bunkách a znich sa uvoľňujú do medzibunkovej tekutiny, ktorej má telo asi 12 litrov. Týchto 12 litrov môže obsahovať veľa energie a málo toxinov, alebo naopak, málo energie a veľa toxinov. 

Keď má organizmus dostatok energie, telo je spokojné, človek má dobrú náladu a chuť do života. Nedostatok energie vedie k podráždeniu, apatii a únave. Pri dlhodobom deficite životnej energie vzniká depresia. 

Aktivita svalových buniek vplýva nielen za fyzickú aktivitu, ale aj za všetky vnútorné procesy tkanív a buniek. Preto sú zásoby svalových zdrojov nesmierne dôležité. 

Stres vzniká vplyvom životných situácií. Keď človek oddychuje, činnosť svalových buniek je 10x nižšia ako pri maximálnom pracovnom vypätí. Takáto znížená aktivita môže trvať až 24 hodín bez toho aby zdrojom organizmu hrozilo vyčerpanie. 

Vedci zistili, že pri strese sa aktivita svalovych buniek rúk, nôh a chrbta aj v pokoji zvyšuje 5 - 6x! 

Telo je v stave, v akom sa pripravuje na odrazenie fyzického útoku. Táto činnosť odstraňuje opuchy a bolesť a preto vzniká pocit ľahkosti v tele. Ale telo za to platí vysokou spotrebou vlastných zdrojov, ktoré ho vyčerpávajú. Ak stres trvá krátko (1-2 hodiny), nie je nebezpečný. 

Ak však trvá niekoľko dní alebo aj dlhšie, môže viesť k úplnemu vyčerpaniu zdrojov organizmu a spôsobiť mozgovú príhodu, infarkt a dokonca aj smrť! 

Vyčerpanie zdrojov je príčinou negatívného vplyvu stresu na zdravie. Zdravotné problémy vznikajú až po strese. Dokonca aj v prípade, že stresové situácie  sa skončia, organizmus svoje zdroje obnovuje dlho (1 - 3 mesiace). Zdroje  organizmu sa strácajú rýchlo, ale obnovujú sa dlho.

Ak sa v rámci životných podmienok stanú tieto straty výraznými, organizmus može mať problémy samostatne sa dostať z tohto "prepadliska" zdrojov.

V našich podmienkach je tradičným bojovníkom proti stresu alkohol. Skutočne je to  biochemický zdroj, ktorý pečeň dokáže využiť. Má však dva vážne nedostatky. Je ťažké, aj keď u niektorých nie nemožné, dodržiavať optimálne dávkovanie 24 hodín. Okrem toho, základný problém stresu nie sú biochemické zdroje, ale schopnosť organizmu spracovať a vylúčiť odpadové látky. Tých sa však z tela môže vylúčiť len toľko, koľko vládzu spracovať obličky a pečeň. Preto je potrebné obličkám a pečeni pomôcť a nezaťažovať ich prácou navyše.

Existuje riešenie, ktoré umožňuje zúžitkovať stres. Zdroje vo svaloch napomáhajú správnemu fungovaniu obličiek a pečene. Obličky regulujú vodnú a elektrolytovú rovnováhu organizmu a výrazne zvyšuju tempo obnovy zdrojov energie svalových buniek. Každodenné fónovanie oblasti obličiek a pečene ráno a večer zvačšuje tempo obnovovania zdrojov až 1,5 násobne.  Ak sa v období stresu aplikuje VAT 3 - 4x, denne, zdroje zostávajú bez strát.

Minimálny čas fónovania je 10 minút na oblasť obličiek a 5 minút na oblasť pečene. Efekt sa sčítava a po určitej dobe nastane stav, ktorý jeden z autorov popísal nasledovne: prežívam spokojnosť so stavom svojho organizmu, akú som ešte nikdy nezažil, dokonca ani v mladosti. Teraz som spokojný, silný duchom, verím si, nie som unavený.

Toto sa stalo možným vďaka odhaleniu a poznaniu piateho dôležitého zdroja človeka - zdroja mikrovibrácií a možnosti priamo pôsobiť týmto zdrojom na tkanivá.

Liečbu podľa Tab. 66 zopakujte 2x s prestávkou 5 dní. Potom celú liečbu opakujte 1x mesačne až kým nedosiahnete želaný efekt a zvýšenie životného tonusu.

 

Cviky na kompenzáciu nedostatku pohybu a nedostatočného prietoku krvi a lymfy.

Energiu svalov možeme svojou činnosťou usmerniť tak v prospech, ako aj v neprospech svojho zdravia. Práca alebo tréning do úplneho vyčerpania, zdvíhanie ťažkých bremien, príliš rýchle deštruktívne pohby, neamortizované dopady. V dôsledku týchto činností prichádza k vyčerpaniu zdrojov organizmu a nakumulovaniu distrofických zmien v kĺboch a v chrbtici. Na kompenzáciu nedostatku pohybu a nedostatočného prietoku krvi a lymfy maximálny ozdravovací efekt pri minimálnych nákladoch na svalové zdroje poskytujú nasledovné cviky:

 1. Kolíska na lakťoch - základom cviku je imitácia behu štvornohého zvieraťa. Cvik kompenzuje nedostatok pohybu a rýchlo odstraňuje javy stagnácie v lymfatickom systéme.

  Východzia poloha:
  1) Kľaknite si na kolená na madraci tak, aby sa kolená a palce nôh naraz opierali o madrac.
  2) Odmerajte vzdialenosť 3 šírok dlaní dopredu od kolien. Položte sem lakte rúk na vzdialenosť šírky pliec a oprite sa o ne. Zároveň si hlavu položte do dlaní tak, aby okraj dlaní na strane zápästia zakryl oči a končeky prstov rúk sa dotýkali temena. 
  3) Zažmurkajte bez otvorenia očí a budete cítiť kontakt svalov oka so svalmi prstov.

  Pozor! Pri cvičení sa lakte aj kolená musia stále dotýkať madracu a končeky prstov temena. Dýchanie je voľné.

  1/ Pri pohybe tela vpred položte hlavu spolu s dlaňami na madrac, pričom dlane treba odtiahnuť od očí a končeky  prstov (asi 2 posledné články) s miernym úsilím pridržiavajú hlavu za temeno. V tejto polohe zostaneme 1-2 sekundy.

  2/ Pri pohybe tela vzad (lakte a kolená sa stále dotýkajú madracu) sa skúste bedrami dotknúť lýtkových svalov, pri tom znovu zakryte dlaňami oči pevne držiac končekmi prstov temeno. Zostaňte v tejto polohe 2-3 sekundy.

  Opakujte pohyb dopredu a dozadu (kolísajte sa) niekoľko krát. Začnite počtom opakovaní, ktorý sa vám robí ľahko, nie viac, ako 10x.

  Pridávajte postupne počet kolísaní po 1-3 týždenne, tak, aby sa vždy vypĺňali lahko, postupne zvyšujte tempo kolísania, no nie rýchlejšie ako raz-dva vpred a raz-dva späť. 

  Upozornenie 1: V závislosti od vzťahu dĺžky bedier a ramien je niekedy potrebné podložiť pod lakte uterák, alebo zloženú deku, aby pri pohybe dozadu v krajnej polohe boli plecia o málo vyššie, ako bedrá.

  Upozornenie 2: Po 1 - 3 mesiacoch cvičenia a zvýšení hybkosti si cvik sťažte:
  - pri pohybe vpred sa snažte chrbát vyhnúť hore a brucho sa snažte vtiahnut do hrudného koša, pri pohybe vzad sa snažte chrbát vyhnúť dolu a brucho sa snažte vypučiť von.
 2. Kolíska na boku - cvik na odstránenie javov stagnácie v lymfatickom systéme.
  Cvičenie spúšťa činnosť lymfatického systému a podporuje prúdenie lymfy.

  Odporúča sa ľuďom s rannými opuchmi, slabosťou, arytmiou, zvýšeným ranným tlakom.
  Cvik sa vykonáva ráno hneď po prebudení bez vstávania z postele alebo aj 2 - 3x v noci, ak je nevyhnutné odstrániť stagnačné javy. 

  Východzia poloha:
  Ľahnite si na bok na madraci a podložte si pod hlavu podušku, zohnúc pri tom ruky v lakťoch.

  Vykonanie cviku:
  horné rameno spolu so zohnutou rukou sa snažte položiť dopredu a dozadu (pokiaľ sa podarí) pri tom sa snažte stlačiť (bez násilia) pohybom ruky roztiahnuť hrudný kôš. Pri stlačení pohodlne vydychujeme, pri rozťahovaní pohodlne vdychujeme.
  Urobte 3 - 5 zdvihov, potom cvik zopakujte ležiac na druhom boku.
  Ak sa vám cvik robí ľahko, počet zdvihov možeme postupne zvýšiť až na 10 na každej strane.

 

Cesta k aktívnej dlhovekosti - každodenné cvičenie, ktoré kompenzuje nedostatok biologických mikrovibrácií a odstraňuje stagnáciu lymfatického systému.