Artróza, artritída, trauma

Docent kliniky traumatológie a ortopédie 

Gennadij Akimov

 

Príčiny, prekonávanie ťažkostí a liečba  tohto ochorenia.

 

 

Kosti, chrupavky, menisky a kĺby sú zložené zo živých buniek. Len živé bunky sú schopné regenerovať sa a úplne sa uzdraviť. Väčšina z kĺbov nôh, rúk, čeľustí, dostáva nárazové zaťaženie. Ak mu nie je schopný odolať zdravý kĺb, chorý má ešte menšiu šancu. To je dôvod, prečo ochorenia kĺbov, predovšetkým kĺbov nôh, sú považované za ťažko riešiteľné.

Pre vyrovnanie sa s chorobou, či už je to artróza, artritída, polyartritída alebo poškodenie menisku, je potrebné poznať dôvody, prečo sa choroba stáva chronickou. Až potom je možné jej odstránenie. 

Príčiny tohto ochorenia.

Kĺb je chránený pred preťažením systémom riadenia kontrakcie svalov nervovými impulzmi. Kostrové svaly svojou svalovou manžetou napomáhajú spevňovať kĺb, aby zabránili jeho nárazovému preťaženiu. Sústava "mechanoreceptorov", ktorá sa nachádza v tkanivách kĺbov, umožňuje nervovému systému riadiť plynulý pohyb a chrániť ho pred preťažením. Táto nervovosvalová ochrana ohne kĺby dolných končatín, keď sa snažime po skoku dopadnúť na vystreté končatiny a stlmením dopadu chráni kĺby pred poškodením z preťaženia. Aj krívanie je výsledkom snahy ochrániť náš kĺb proti preťaženiu, keď už začal bolieť. Aj v kľude svaly spevňujú kĺb a tkanivám kĺbu dodávajú mikrovibrácie, nutné na výrobu mazu a odstránenie toxínov.

Prečo sa naruší nervovosvalová rovnováha?

Svaly sú ovládané nervovými impulzmi, ktoré prechádzajú cez miechu. Poškodené  vedenia nervových dráh alebo svalová únava vedú k oslabeniu, alebo dokonca k strate neuromuskulárnej ochrany kĺbov. Čím častejší je tento jav, tým viac buniek sa poškodzuje a hromadí, čo vedie v konečnom dôsledku k zápalovým procesom. Svaly nôh chránia nielen kĺby, ale pohlcujú aj nárazy na chrbticu. Oslabenie nervovosvalovej ochrany vedie k rýchlejšej degenerácii kĺbov a chrbtice, a tým aj k ďalšiemu oslabeniu neuromuskulárnej ochrany. A kolotoč problémov môže začať.

Prvotné príčiny ochorenia.

Vek, osteochondróza, chronická únava a preťaženie zvyšujú riziko vzniku ochorenia kĺbov, ale prvotnými príčinami sú zranenia, fyzické preťaženie a podchladenie. Zápalový proces sa prejavuje artritídou. Ak sa zápal nedarí niekoľko mesiacov potlačiť, dochádza k postupným deformáciám kĺbov - artróze.

Artróza môže byť priamym dôsledkom poranenia vnútorných štruktúr kĺbu alebo dôsledkom infekčného ochorenia z minulosti. K artróze vedú často aj vekom vyvolané degeneratívné dystrofické zmeny kĺbov a chrbtice.

Ako prekonať ťažkosti a vyliečiť kĺb

Metóda, ktorú odporúčame, je zameraná na znovuobnovenie nervovosvalovej činnosti, odstraňovanie odumretých buniek z postihnutej oblasti, zlepšenie krvného obehu a metabolickej rovnováhy v kĺbovej chrupavke. Toto všetko vie zabezpečiť vibroakustická terapia (VAT). Mikrovibrácie prenikajú tkanivom do hĺbky, sú pre telo prirodzené a môžu byť aplikované na všetky jeho časti a orgány.

Liečba:

  1. VAT kĺbov 2-4 krát za deň.
  2. VAT chrbtice (ráno a večer).
  3. 2x týždenne VAT na lymfatický systém: popliteálne jamky a triesla.
  4. 2 krát týždenne VAT na stehná a lýtka.
  5. VAT na obličky a pečeň ako všeobecný zdroj podpory ochrany tela - denne.
  6. Obmedzenie používania liekov proti bolesti.
  7. Monitorovať chôdzu. Pri chôdzi sa pomaly a veľmi plynulo prechádza na odľahčovanie kĺbov, najmä pri použití palice. Kĺb takto ľahšie odoláva váhe tela.

Podrobná metodika VAT je nasledovná:

 

Táto metodika sa používa pri artróze, artritíde, poraneniach menisku a kĺbov. Ak je organizmus mladý, tempo zvyšovania času pôsobenia je možné zdvojnásobiť.

 

Prevencia.

Ak kĺb začal bolieť, musí sa začať VAT prístrojom - trikrát v intervale 2 hodín, aj v noci. Toto jednoduché opatrenie obnoví do rána normálnu pohyblivosť kĺbov. Ak chcete efekt udržať, odporúča sa opakovať VAT v priebehu nasledovných troch dní a pokiaľ je to možné, aj celý týždeň.

Ak ste sa začali venovať boľavému kĺbu až niekoľko dní po nástupe bolesti, je lepšie v liečbe pokračovať ešte 2 týždne, a to aj v prípade, že bolesť rýchlo ustúpila. Ak je liečba zahájená až po niekoľkých týždňoch, doporučujeme dvojtýždňovú liečbu az do zmiznutia všetkých nepríjemných pocitov v kĺbe, aby sa zabránilo recidíve v budúcnosti.

Odporúčané postupy.

Bolesti kĺbov (Artritída, artróza, reumatická polyartritída).

Liečba má tri etapy. Prvé dve etapy sú prípravné, tretia, hlavná, je liečebná. Prvá etapa sa vykoná podľa Tab. 1e (dni 1 - 14). Dĺžka liečby je 14 dní.

Druhá etapa sa vykoná nasledovne:

pri liečbe kĺbov na nohách podľa Tab. 23d, doba trvania je 10 dní,

pri liečbe kĺbov na rukách podľa Tab. 23a, doba trvania je 10 dní.

Tretia etapa sa vykoná ležmo podľa Tab. 29. Pred začatím terapie potrite oblasť pôsobenia zriedeným protizápalovým roztokom (jód). Vibrafóny priložte na oblasť chorého kĺbu pod 90°uhlom. Liečba trvá tri týždne. V prípade potreby sa druhý kĺb lieči ďalšie tri týždne. Počas liečby druhého kĺbu je nevyhnutné podporiť prvý kĺb 10 min. terapiou v režime 2.  Ďalší týždeň si liečte znovu prvý kĺb a druhý podporujte 10 min. terapiou. Týmto spôsobom trvá celá liečba 3 mesiace a potom nasleduje jeden mesiac prestávka. Ak je to potrebné, po mesiaci prestávky sa môže celá liečba zopakovať. Pri zvýšení tlaku, prejavoch závratu alebo slabosti, sa musí liečba prerušiť. 

Kontraindikácie: pokročilá ateroskleróza, trombóza (riziko odtrhnutia zrazeniny) a pľúcna embólia.

 

 

Ohlasy pacientov.

Vitafón som si kúpila z dôvodu oslabenej imunity. Asi 6 krát za rok som pri stresových záťažiach dostala silnú chrípku, následkom čoho bola krčná chrbtica dlhodobo stuhnutá a bolestivá. Rada by som sa podelila o svoje výsledky z používania Vitafónu, lebo ma teší, že mi pomohol bez použitia liekov a na moje počudovanie sa mi zlepšili aj iné zdravotné problémy, ktoré som ani nemala v úmysle riešiť. 

Imunita: vitafón používam od septembra 2010. Odvtedy som mala chrípku len raz, keď vírus postihol všetkých v rodine. Choroba trvala len 2 dni a jej priebeh bol neporovnateľne miernejší. Pri nádche som použila liečbu určenú pre nádchu. Nádcha mala oveľa slabší priebeh a do troch dní zmizla úlne. 

Krčná chrbtica: v priebehu vitafónovej kúry boli bolesti raz miernejšie raz silnejšie. Pár dní po ukončení kúry sa bolesti celkom stratili. Neviem presne povedať, či to bola zásluha Vitafónu, alebo by prešli aj tak, ale ďalšie dve veci viem určite vyhodnotiť ako jeho prínos. Úplne sa mi uvoľnili stuhnuté prsty na rukách, ktoré neviem už niekoľko rokov poriadne vystrieť a tento problém máme dedičný. No a keď som prišla po mesačnej prestávke na tenis, čakala som zlú kondíciu, ale opak bol pravdou. Citeľne som mala uvoľnenejšie všetky kĺby v tele a oveľa ľahší pohyb (mínus 5 rokov -o). 

A ešte jeden poznatok na záver. Pred použitím vitafónu ma znepokojovalo, že sa budem musieť kôli nemu zdržiavať, pretože niekoľko dní bude potrebné sa aspoň ráno a večer na 20 minút zastaviť a sedieť alebo v kľude ležať. Po desiatich dňoch kúry som zistila, že sa na ten odpočinok teším, pretože čas s vitafónom patrí iba mne a celkovo zmiernil moje životné tempo.

Silvia, 55, Pezinok

 

Uz po kratkodobom pouzivani pristroja ustupila bolest kolien a pocitil som celkove zlepsenie fyzickeho stavu, ako aj rychlejsiu regeneraciu organizmu po zvysenej telesnej zatazi .

Miroslav, Bratislava, 58r.

 

Dobrý deň,

píšem Vám správu na prístroj Vitafon.Používala som na prsty, cez deň som nemala problém z prstami ale v noci som sa na to zobudila ,že prsty mám zmeravené boleli a vobec som ich nevedela pohnúť.Postupne a malé pohyby som vedela spraviť a dosť  dlho to trvalo kým to tvrdnutie a bolesť ustúpilo.Začala som používať prístroj deňe len raz a to vždy večer a možem povedať, že to pomohlo.V noci sa na to nezobudím ,že mám zmeravené prsty a bolesť necítim.Som spokojná a doporučujem aj ostatným ktorý majú také problémy.

Elena, V. Úľany, 61r.

 

Už v závere jesennej sezóny som pociťoval pichavé bolesti v oblasti menisku. Rozmýšľal som, že počas zimnej prestávky podstúpim artroskopiu kolena. Ešte predtým mi však bola ponúknutá možnosť Vitafón. Najprv som začal s pôsobením na oblasť obličiek v režime 2, dĺžka 10 min + priamo na oblasť menisku. Po troch dňoch používania (2x denne) sa dostavila reakcia organizmu  - zvýšená teplota, nádcha a celková únava. Tréning som doslova „prechodil“. Prešlo mi to po dvoch dňoch oddychu v posteli. Po dvoch týždňoch som sa rozhodol pokus zopakovať a vyplatilo sa. Meniskus nebolí,  operácia sa nekonala a absolvoval som zdravý celú jarnú sezónu. 

Teraz som Vitafon začal používať na členky, ktoré som už mal operované, a počkám si na výsledok.

Milan, Bratislava, 23 r., futbalista


... som lekár so 40 ročnou praxou. Niekoľko rokov som mal problémy s pravým kolenom. Absolvoval som viacero vyšetrení s indikáciou na operáciu. Bolesti pretrvávali. Počas víkendu ma sused na chate presvedčil aby som vyskúšal prístroj, ktorý mu pomohol s podobným problémom. V pondelok sa môj stav viditeľne zlepšil - v kúre som preto pokračoval. Po 6 týždňoch bolesti kolena úplne ustali. Od mojej prvej skúsenosti s Vitafonom ubehol už rok a aj napriek námahe kĺbu nepociťujem žiadne komplikácie.

Jozef, 65, Bratislava