Bolesti chrbta a výhrez medzistavcovej platničky

Bolesť chrbta.

Bolesť chrbta, ktorá nie je dôsledkom poranenia, môže mať 2 príčiny: preťaženie chrbtových svalov, alebo opuch (edém), spôsobený zápalom. Je preto dôležité nielen zbaviť sa bolesti, ale obnoviť aj zdroje mikrovibrácií chrbtových svalov, odstrániť opuchy a obnoviť dodávku krvi v pohybovom segmente.

Podstata problému

Opuch je možné odstrániť len cez lymfatické cievy a žily. Pohyb lymfy (miazgy) a krvi v nich súvisí predovšetkým s mikrovibráciami. Žily a lymfatické cievy nemajú vlastné svalstvo a pohyb tekutiny v nich (krvi alebo lymfy) je možný len pri sťahoch - pohybe kostrových svalov. K vlastným mikrovibráciám tkanív zvyčajne dochádza v dôsledku napínania týchto svalov. Pri oddychu sú svaly napnuté len mierne, čo je dostatočné pre lymfatickú drenáž len v prípade, ak neexistuje poškodenie alebo opuch. Pri opuchu sú funkcie svalu výrazne narušené. Odstránenie edému vyžaduje väčšiu aktivitu svalov pre fungovanie mikrovibrácií, ale bolesť, svalová únava a strata telesnej aktivity ju znemožňujú. Takto vzniká bludný kruh. A čo je najdôležitejšie - hlavné problémy začínajú v ranných hodinách. V noci sa svaly uvoľnia úplne, do rána opuch narastie a človek už pre bolesť nemôže vstať. Nemôže sa uvoľniť, chrbtové svaly sú unavené, prepracované a boľavé.

Ochrana proti preťaženiu

Okamžite zastavte fyzické aktivity, aj keď by sa ich pokračovanie zdalo možné.
Vylúčte na 1-3 dni cestovanie dopravnými prostriedkami, vrátane osobného automobilu.
Odstránte namáhanie chrbtice. 
Ak sa centrum bolesti nachádza v bedrovej oblasti, noste výstužný pás.

Ochrana proti rozvoju opuchov.

Nasledujúce 2 dni sa nesprchujte, nekúpte, nechoďte do sauny.
Nemasírujte rukou oblasť bolesti -  prináša dočasnú úľavu, ale po cca 6 hodinách, najmä nadránom sa opuch bude zväčšovať.
Ihneď po nástupe bolesti si nelíhajte 6 - 8 hodín, pomaly sa prechádzajte.
Polohy by nemali viesť k uvoľneniu chrbtových svalov, pretože aktívna činnosť zabraňuje ďalšiemu poškodeniu a rozvoju edému.
Prvé dve noci je potrebné po 2 - 3 hodinách prerušiť spánok na 15 - 20 min. a poprechádzať sa alebo vykonávať cvičenia ležiac v posteli.
Spánok v noci by nemal byť dlhší ako 6 - 7 hodín, je možné ho vykompenzovať cez deň.

Opatrenia na zmenšenie opuchu.

Správny režim, fyzická aktivita a udržiavanie činnosti svalov. Vyhnite sa dlhému pobytu v jednej polohe, aby sa zabránilo dlhodobému tlaku na jednotlivé svalové skupiny.

POČAS LIEČBY CHRBTICU NENAMÁHAJTE A NEPRECHLADNITE !!!

 

Ďaľšia liečba závisí od diagnózy: výhrez platničky, osteochondróza alebo radikulitída.

UPOZORNENIE! - Ak sa zároveň s ostrou bolesťou v oblasti obličiek nastanú poruchy močenia je možný tlak platničky na miechu a v takom prípade je potrebné bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Výhrez medzistavcovej platničky.

Pevné, ale elastické medzistavcové platničky  tlmia nárazy pôsobiace na chrbticu, spájajú stavce a umožňujú jej ohýbanie. Platničky, ktoré sú oslabené výhrezom, nedokážu udržať stavce podľa fyziologickej osi tela a zvyšujú v danom mieste zaťaženie svalov. Svaly sa rýchlo preťažujú a prichádza bolesť. V postihnutej oblasti sa rozvíja opuch a je narušené aj zásobovanie krvou. Výhrez platničky bolestivo stláča nervové korene, čo vyvoláva silné bolesti a môže viesť aj k ich trvalému poškodeniu, ktoré sa prejaví poruchou funkcií jednotlivých nervov, ktoré cez ne prechádzajú .Opuch je možné odstrániť pôsobením mikrovibrácií, ktoré vznikajú dynamickým napínaním a uvoľňovaním svalov, cez lymfatické cievy a žily. Svaly sú však unavené a opuch znemožňuje obnovenie ich zdrojov. Vzniká bludný kruh. Oslabené svaly nedokážu udržať stavce v potrebnej polohe, čo môže viesť k ich posunom a zužovaniu miechového kanála. Aj pomerne mierne dodatočné zaťaženie chrbtice a tým aj stavcov, môže spôsobiť komplikácie. Najnebezpečnejšie sú väčšie tlaky a rýchle pohyby. Pri výhreze platničky treba byť pri pohyboch veľmi opatrný. Problém môže spôsobiť aj natriasanie pri cestovaní v dopravných prostriedkoch. Ak je to možné, je lepšie zavolať lekára domov, ak nie, je vhodné obliecť si na oblasť oblasť chrbtice fixačný korzet, alebo sa dať prepraviť ležmo.

Liečba v akútnom období je zameraná na snahu o zmenšenie opuchu a zlepšenie zásobovania postihnutej oblasti krvou. V tomto období sa odporúča používať aj protizápalové a močopudné prostriedky.

Problém liečby je daný skutočnosťou, že pri tlaku vyhreznutej platničky na nervové korene dochádza ku kŕčovým sťahom svalov, čo znemožnuje ich uvoľnenie a vedie k ich preťaženiu a stupňovaniu tlaku na nervový koreň. Aj obyčajná masáž môže byť krajne riziková. Neopatrné pohyby môžu viesť k vážnejším poškodeniam tkanív v postihnutej oblasti a spôsobiť opätovné prepuknutie choroby už o niekoľko hodín. Aj keď sa po masáži vlastné pocity zlepšia, o pár hodín sa bolesti možu znovu zosilniť. V noci sa svaly oslabujú, ráno je opuch, bolesť a obmedzenosť pohybov ešte väčšia.

Preto, ako doplnok liečby liekmi, je v akútnom stave pri bolestich chrbta vhodná VAT. Nevynechávajnte najmä pôsobenie v noci, práve vtedy nastáva kritický rozvoj opuchu. Po ukončení akútneho obdobia sa začne dlhé obdobie rehabilitácie.

Rehabilitácia bez operácie.

V závislosti od jeho umiestnenia, veľkosti a charakteru predstavuje výhrez medzistavcovej platničky rôzny stupeň rizika. Presné určenie je možné vyšetrením CT, alebo magnetickou rezonanciou. Výnimočne nebezpečné sú výhrezy, ktoré priamo tlačia na miechu alebo jej korene a zužujú miechový kanál. V týchto prípadoch býva často nutná aj operácia. Sprievodnými príznakmi môžbyť poruchy močenia, stŕpnutie alebo necitlivosť určitej oblasti tela, zníženie svalovej sily, prípadne až čiastočné ochrnutie. 

Výhrezy, ktoré tlačia na miechu, alebo jej korene a vyžadujú chirurgický zákrok predstavujú len malú časť postihnutých. Väčšina výhrezov medzistavcových platničiek môže byť liečená bez operácie podávaním liekov na tlmenie bolesti a zápalu,  na uvoľnenie svalových kŕčov, fyzikálnou terapiou a liečebnou rehabilitáciou riadenou odborníkmi. Hlavnou úlohou rehabilitácie je počas niekoľkých mesiacov pomôcť organizmu odstrániť opuch a rýchlo obnoviť stratenú silu svalov chrbta.

Pri dlhodobom užívaní protizápalových liekov sa môžu rozvinúť ich vedľajšie efekty. Pri rehabilitácii pacienta s výhrezom medzistavcovej platničky je preto vhodné terapia zakložená na nemedikamentóznych metódach. 

Všeobecné princípy a ciele opatrení pri rehabilitácii:

- vykonávať cviky pre zlepšenie prekrvenia svalov chrbta, nervových koreňov a miechy
- zlepšiť lymfodrenáž s cieľom zmenšenia opuchu a odstránenia odumretých buniek
- bojovať s opuchom aj v noci
- nepreťažovať chrbicu

Čo v období rehabilitácie nedoporučujeme:

- používanie vibračných masážnych strojov - ich energia je príliš veľká
- prílišné pritláčanie žinky lebo kefy pri umývaní postihnutej oblasti
- neodborné manipulácie – snahy o „naprávanie“ môžu spôsobť aj vážnejšie poškodenie
- používanie elektromyostimulátorov - svaly sú presilené aj bez nich
- neodborné naťahovanie  (trakcia) chrbtice - dochádza k reflexným sťahom svalov chrbta, ktoré sú aj tak preťažené. Riziko vážnych komplikácii sa mnohonásobne zvyšuje.
- neprimeraná masáž - o niekoľko hodím môže nastať zväčšenie opuchu 

Bez vážneho dôvodu nepoužívajte nadmerne lieky a masti proti bolesti. Bolestivé reakcie sú ochranným mechanizmom, ktorý chráni stavce pred ďalším poškodením. 

Rehabilitácia.

Obnovenie a podpora zdrojov svalov sa vykonáva cestou kompenzácie deficitu mikrovibrácií z vonkajšieho zdroja. Je to mikromasáž zvukom na bunkovej úrovni, nazývaná fónovanie, ktorá zároveň zlepšuje lymfodrenáž a napomáha zmenšeniu opuchu.

Metodík fónovania je veľa. Základným princípom je zvoliť kratšiu dobu a väčší počet  terapií denne. Fónovať je potrebné nielen oblasť výhrezu ale aj obličky a pečeň, od činnosti ktorých závisí čistenie krv od produktov svalových aktivít a spracovanie lymfy.

Metodika fónovanie závisí od obdobia choroby:

Základná etapa. Počet pôsobení denne sa postupne znižuje a doba terapie sa predlžuje. Metodiky sa rôznia v závislosti od miesta výhrezu.

Fónovanie pred spánkom a po zobudení je dôležité každý deň. Nedoporučuje sa zanedbávať fónovanie opblasti obličiek a pečene. Tento čas sa vráti zlepšením vlastných pocitov, schopnosti pracovať a zlepšením stavu svalov chrbta. Výhrez v oblasti krčnej chrbtice vyžaduje niekoľko kratších, ale častejších pôsobení. Je to dané skutočnosťou, že svaly krku sú aktívnejšie a lepšie prijímajú mikrovibrácie, ako aj blizkosťou mozgu.

 

Je dôležité nájsť si čas na všetky 4 terapie denne, pre pracujúcich odporúčame hned po príchode z práce, bezprostredne pre zaspaním, po 5 - 6 hodínách spánku a pred odchodom do práce.

UPOZORNENIE:

Fónovanie 1x denne je nedostatočné, aj ked sa robí dlhšie. Aj keď fónovanie bude trvať kratšie, minimum sú 2 terapie denne. Fónujte sa doma, najdite si čas.

Neprerušujte liečbu na 1 alebo viac dní počas prvého polroka.

Nevynechávajte fónovanie obličiek - očisťujú organiznizmus od produktov aktivity svalov, na ktorej je založená ochrana a rehabilitácie chrbtice.

Ochrana chrbtice pred škodlivými vplyvmi

Počas prvých troch mesiacov pri chôdzi a rok pri jazde v dopravných prostriedkoch odporúčame používať zosilnený podporný pás, ktorý sa nasadzuje pred vstávanim z postele. Efektívny je najmä u tých, čo majú útly pás a nie príliš veľké brucho, ako doplnková podpora panvy, aby sa odľahčila chrbtica. Neustále nosenie sa neodporúča, aby sa neoslabili svaly chrbtice.

Vylúčte beh, skoky a jazdu na bicykli. Obmedzte váhu a frekvenciu dvíhaných nákladov.

Ak medzistavcový výhrez potrebuje chirurgické riešenie:

Operácia ma chrbitici by mala byť vykonávaná výlučne na základe dôkladného lekárskeho vyšetrenia za účelom odstránenia tlaku na nervové korene a nie za účelom urýchlenia rehabilitácie.

Operácia chrbtice je vždy riziková, a je prísne indikovaná. V prvej fáze po operácii bude oblasť ešte viac oslabená. V pooperačnom štádiu môžu byť všetky vyššie opísané metódy úspešne použité pre urýchlenie rehabilitácie.

 

Ohlasy užívateľov:

Vážení páni od Vitafonu,

ďakujem za zázračný vynález. Videli ste aký som bol zohnutý keď sme sa stretli 1 raz? To je už minulosť. Skúšal som všetko možné aj nemožné, riešil bolesti z vyskočenej platničky obstrekmi v nemocnici. Dlhodobo som mal bolesti už skoro 20 rokov. Vitafon ste mi predali aj s radami, tak som ho najskôr používal ako ste povedali aby to prestalo byť vyhreznute a potom keď prešli bolesti ho používam preventívne každé jedno ráno a keď stihnem aj večer. Odkedy to takto robím, ani raz mi platnička nevyskočila. Vrátili ste mi chuť do pohybu aj života.

Ján, 51, Zvolen


Som šofér autobusu, dlhé roky jazdím po Europe. Vždy som mal problém po dlhých jazdách s platničkami, trpla pravá noha, do križov vystrelovali bolesti a tažko sa mi narovnávalo. Po mesiaci fonovania citim ozaj lepšie, zdravšie, rád pôjdem do práce.

Zoltán, 57, Štúrovo