Pôvodca chrípky, chrípkový vírus, tak ako každý iný vírus, nie je plnohodnotnou bunkou
a nie je schopný samostatnej reprodukcie. Preniká do zdravej bunky, je schopný sa v nej rozmnožovať a tak ju postupne likviduje. Odumreté bunky vytvárajú úrodnú pôdu pre ďalšie mutácie vírusov. V súčasnej dobe existuje viac ako 2000 typov vírusu chrípky a viac ako 200 druhov iných respiračných vírusov: adenovírusy, rhinovírusy a ďalšie.
Život buniek sliznice dýchacích ciest je krátky. Chrípkové vírusy zdravý človek nemá, lebo všetky zvyšky odumretých buniek sa prostredníctvom lymfatického systému vylučujú pomocou imunitných buniek a energie mikrovibrácií. Zložité prepojenia spracovaných buniek sa cez lymfatický systém dostávajú do krvi a krvnou cestou prechádzajú ďalej do pečene – hlavného detoxikačného orgánu.
Odolnosť organizmu znamená, že telo má schopnosť odstrániť z tkanív a spracovať veľké množstvo mŕtvych buniek. Typickým príznakom začiatku chrípky a ďalších akútnych respiračných ochorení je zdurenie lymfatických uzlín (napr. na krku). Výskyt zdurených uzlín upozorňuje telo, že odtok lymfy je spomalený, pretože lymfatickým systémom preteká veľké množstvo zvyškov odumretých buniek.
Keď deficit lymfodrenáže dosiahne kritické hodnoty, telo je nútené zvýšiť vylučovanie hlienu prostredníctvom sliznice dýchacích ciest. V hliene sú zvyšky odumretých buniek, z ktorých niektoré obsahujú aj živé vírusy.
Prečo sa chrípkove epidémie obyčajne vyskutujú po prudkom poklese teploty a po sviatkoch?
a) pri teplotách nad 22 až 25 stupňov vylučovací systém pokožky funguje - človek sa potí niekoľkonásobne viac ako v zime. Okrem toho, priemerná teplota tkaniva je trochu vyššia, najmä pri pobyte na slnku, čo tiež prispieva k urýchleniu lymfodrenáže.
Na jeseň je vylučovacia funkcia kože výrazne znížená a do lymfatického systému sa dostáva viac toxinov.
b) je známe, že črevný lymfatický systém a bronchopulmonálny lymfatický systém súťažia medzi sebou v transporte lymfy do krvného obehu. Po ťažkom jedle v chladnom období (Vianoce, Silvester) prichádza z črevného lymfatického systému podstatne viac proteínových frakcií ako obvykle. Následný deficit lymfodrenáže býva dôvodom akútnych respiračných ochorení.
Imunitné bunky si pre pohyb v tele vyžadujú energiu mikrovibrácií, ktorých má tkanivo často nedostatok. Pre kompenzáciu ich deficitu je potrebné fónovať obličky a pečeň.
Pravidelné fónovanie dokáže znížiť priemerný počet prípadov akútnych respiračných ochorení. Najdôležitejšie však je niekoľkonásobné zníženie počtu rizikových komplikácií, ktoré sú následkom akútnych respiračných ochorení. Imunitný systém sa obnovuje a produkcia interferónu sa vracia do normálu. Podľa klinických štúdií fónovanie obličiek a pečene zvyšuje syntézu interferónu 1,5x.
Lymfatická sieť obličiek
Ako je možné znížiť pravdepodobnosť ochorenia a riziko komplikácií v prípade, že symptómy sa už začali prejavovať?
Slabosť, únava, niekedy aj mierne šteklenie v krku, výrazne zväčšené lymfatické uzliny sú symptómami chrípky alebo iných akútnych respiračných ochorení. Teplota ešte nie je zvýšená. Nástup choroby príde obyčajne nasledujúci deň. Preto je veľmi dôležité urobiť niekoľko preventívnych opatrení, ktoré znížia pravdepodobnosť prepuknutia ochorenia a riziko komplikácií. Cieľom týchto aktivít je znížiť dopad na pľúcny lymfatický systém.
1. Držte nohy v teple, aby vlastné teplo pomohlo uvoľniť svaly a zvýšiť odtok lymfy z končatín. Udržiavajte v tomto stave nohy stále.
2. Fónujte pristrojom VITAFON oblasť pečenie a obličiek po dobu 2 minút každú polhodinu. 5 terapií pomôže podporiť lymfatický systém.
3. V noci tiež fónujte obličky a pečeň 2x. Dodržiavajte pitný režim. Nočná stagnácia stav zhoršuje.
4. Diéta - počas 3 dni vynechajte bielkovíny (mäso, ryby, hydina, vajcia, a pod.). Nejedzte surovú zeleninu, aby mohlo prísť k zníženiu toku lymfy z čriev.
5. Zvýšte príjem masla.
6. Odstránte fyzickú a psychickú záťaž.
7. 2 - 3 dni sa nesprchujte ani nekúpte.
Vo VAT pokračujte aj v prípade že stav sa počas ďalších 1 - 2 dní zlepší.
Vitafón som si kúpila z dôvodu oslabenej imunity. Asi 6 krát za rok som pri stresových záťažiach dostala silnú chrípku, následkom čoho bola krčná chrbtica dlhodobo stuhnutá a bolestivá. Rada by som sa podelila o svoje výsledky z používania Vitafónu, lebo ma teší, že mi pomohol bez použitia liekov a na moje počudovanie sa mi zlepšili aj iné zdravotné problémy, ktoré som ani nemala v úmysle riešiť.
Imunita: vitafón používam od septembra 2010. Odvtedy som mala chrípku len raz, keď vírus postihol všetkých v rodine. Choroba trvala len 2 dni a jej priebeh bol neporovnateľne miernejší. Pri nádche som použila liečbu určenú pre nádchu. Nádcha mala oveľa slabší priebeh a do troch dní zmizla úlne.
Krčná chrbtica: v priebehu vitafónovej kúry boli bolesti raz miernejšie raz silnejšie. Pár dní po ukončení kúry sa bolesti celkom stratili. Neviem presne povedať, či to bola zásluha Vitafónu, alebo by prešli aj tak, ale ďalšie dve veci viem určite vyhodnotiť ako jeho prínos. Úplne sa mi uvoľnili stuhnuté prsty na rukách, ktoré neviem už niekoľko rokov poriadne vystrieť a tento problém máme dedičný. No a keď som prišla po mesačnej prestávke na tenis, čakala som zlú kondíciu, ale opak bol pravdou. Citeľne som mala uvoľnenejšie všetky kĺby v tele a oveľa ľahší pohyb (mínus 5 rokov -o).
A ešte jeden poznatok na záver. Pred použitím vitafónu ma znepokojovalo, že sa budem musieť kôli nemu zdržiavať, pretože niekoľko dní bude potrebné sa aspoň ráno a večer na 20 minút zastaviť a sedieť alebo v kľude ležať. Po desiatich dňoch kúry som zistila, že sa na ten odpočinok teším, pretože čas s vitafónom patrí iba mne a celkovo zmiernil moje životné tempo.
Silvia, 55, Pezinok.
Vitafon som si kúpila kvoli tomu, že som veľmi ľahko dostala chrípku. Ochorela som kazdy rok 2-3x. Po aplikacii najviac 1x, priebeh je lahky, omnoho miernejší. Kolegovia v práci boli vďační, lebo opäť môžem pracovať a nemusia za mňa stále zaskakovať. O tom, že som vždy nakazila deti a manžela nehovoriac. Deťom Vitafon dávam ako prevenciu a imunita sa im zlepšila. Som vám vďačná, že ste mi odporučili Vitafon- osvedčil sa úžasne!
Eva, 41, Dubnica