Sekciu vedie riadny člen akadémie lekársko-technických vied Ruska, vedúci špecialista v oblasti mikrobiomechaniky, Vjačeslav Alexejevič Fjorovov
Miecha sa nachádza v kanáli chrbtice a vplýva na kontrolu takmer všetkých orgánov. Je známe, že degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici, sprevádzané chronickym edémom, sú príčinou mnohých chorôb. Môžu problémy s chrbticou zapríčiniť vznik cukrovky? Prišli sme k záveru, že áno a máme na to aj dôkazy.
Cukrovka sa vyvíja postupne, počas mnohých rokov. Zjavné bolesti hrudnej chrbtice z minulosti si pacienti s diabetom nepamätajú. Pomalá akumulácia poškodení chrbtice postupuje bez príznakov! Práve táto bezsymptómovosť sťažuje identifikovať spojitosť problémov s chrbticou s rozvojom cukrovky.
Nad možnou spojitosťou cukrovky s bolesťami hrudnej chrbtice sme sa začali zamýšľať po tomto liste:
Zdravstvujte! Píšem vám už druhý raz. Už ste mi jeden Vitafon poslali, ale je na roztrhanie, raz ho majú deti, raz vnuci. A preto Vás prosím, aby ste mi poslali ešte jeden exemplár. Babičke sme liečili osteochondrózu chrbtice, prikladali sme ho tam len krátku dobu, a ukázalo sa, že sme jej vyliečili viete čo? Cukrovku! Neviem ako a prečo, ale už tri mesiace má cukor v krvi 5,2 a 4,3 a mala ho 12-14. V rukách má znovu cit. Sú zdravé a cukrovku má už 11 rokov.,
K.V.I. kód listu 0-138
Keď sme sa nad tým zamysleli, všimli sme si, že rozvoj cukrovky začína často po 1 - 3 rokoch po zranení hrudnej chrbtice alebo po neadekvátnej liečbe radikulitídy. Na hrudnú časť v oblasti solárneho plexu prichádza nárazové zaťaženie pri zdvíhaní a prenášaní ťažkých bremien. Táto časť chrbtice riadi funkciu pečene a podžalúdočnej žľazy. Bohužiaľ, ani ultrazvuk, ani RG vyšetrenie alebo CT edém nezistia. Iba skúsený osteopat je schopný odhaliť prítomnosť opuchu v oblasti chrbtice. Chronický opuch zhoršuje prietok krvi v oblasti chrbtice a to najmä v noci. Edém je možné odstrániť pôsobením mikrovibrácií.
Na základe týchto predpokladov bola na Oddelení výskumu MAPEI uskutočnená štúdia na tému: vplyv vibroakustiky na oblasť chrbtice a obličiek so sledovaním hladiny cukru v krvi. Predpoklady sa ukázali byť oprávnené.
U vačšiny pacientov bolo možné pozorovať účinnosť vibro-akustickej stimulácie reflexných zón chrbtice na zníženie hladiny glukózy v krvi.
Vzhľadom na tieto výsledky a mimoriadnu citlivosť niektorých pacientov na vibro-akustickú stimuláciu, odporúča sa pacientom pri liečbe VITAFONOM postupne znížiť dávku inzulínu alebo glukózy znižujúcich liekov a kontrolovať hladinu glukózy (hlavne hladiny cukru) v krvi pred a 2 hodiny po terapii.
Je potrebné poznamenať, že v roku 2000 boli uskutočnené len krátkodobé terapie. Pravidelná podpora zdrojov ochrany tela mikrovibráciami prístrojom dáva nádej na postupné zlepšovanie výsledkov.
Čo presne sa deje v tkanivách pankreasu a pečene pod vplyvom mikrovibrácí je téma pre vedcov. Dôležité je vedieť, že preťažovanie chrbtice môže spôsobiť cukrovku. Dnes už vieme ako obnoviť jej funkčnosť, chrániť ju proti preťaženiu, ako zabrániť vzniku opuchu, prípadne ako ho odstrániť.
Bohužiaľ faktor šokového zaťaženia chrbtice, ktorý vedie k jej pomalej degenerácii, je modernou medicínou jednoznačne podceňovaný.
Diabetes mellitus (DB) sa vyskytuje prevažne v 2 typoch: Typ 1 (závislý na inzulíne) a typ 2 (nezávislý na inzulíne).
Typ 1 DB vzniká ako dôsledok imuno-patologických zmien. Patologický proces sa intenzívne rozvíja ešte pred vznikom klinických príznakov ochorenia, takže s liečbou sa často začína až v neskoršom štádiu DB, čo jej proces komplikuje. Pri tejto forme DB dochádza k zániku buniek, ktoré produkujú inzulín - bunky Langerhansových ostrovčekov pankreasu - a to na báze autoimunitných procesov. Keď množstvo buniek klesne na 10% normálneho počtu buniek, ochorenie sa začína klinicky prejavovať, pretože organizmus už nie je schopný vyrobiť potrebné množstvo inzulínu, ktorý sa preto musí začať dodávať. Typ 1 DB sa objavuje najčastejšie pred 30. rokom života.
Typ 2 DB - hlavnú úlohu v patológii tohto tyu DB hrá tzv. inzulínová rezistencia, čo znamená, že bunky síce produkujú dostatok inzulínu, ale jeho potenciál je znížený kvôli rezistencii receptorových systémov, takže telo na inzulín dostatočne nereaguje. Tento typ DB sa objavuje hlavne okolo 60. roku života a v terapii sa používajú lieky, ktoré stimulujú tvorbu inzulínu, účinkujú na inzulínovú rezistenciu (zvyšujú citlivosť tela na inzulín) a v konečnom dôsledku aj samotný inzulín.
V celkovej populácii je asi 10% chorých postihnutých typom 1 DB a 90% typom 2.
Predpokladom na využitie Vitafonu pri liečbe DB typu 1 a DB typu 2 je silná stimulácia mikrocirkulácie na úrovni pankreasu, ktorá má za následok zosilnenie metabolickej aktivity beta-buniek, ktoré sú zodpovedné za syntézu a produkciu inzulínu.