Kŕčové žily (varikózne rozšírenie žíl, varixy)

 

Pod kŕčovými žilami rozumieme narušenie fyziologickej štruktúry ciev a neschopnosť plniť ich normálne funkcie. Narušenie štruktúry a funkcie jednej cievnej chlopne sa klinicky nemusí prejaviť. Tento proces však veľmi rýchlo postupuje, takže keď sa začne klinicky prejavovať znamená to, že už prišlo k rozsiahlemu poškodeniu veľkého počtu cievnych chlopní. V poškodených oblastiach dochádza k stagnácii krvi, čo má za následok bolestivý opuch. Spočiatku sú najviac postihnuté povrchové cievy. Môže nastať zápalový proces, tromboflebitída a iné komplikácie.

Pri varikóznom rozšírení žíl je nutné podporiť liečbu zmenou životného štýlu a znížiť zaťaženie ciev.

Počas spánku je dôležité, aby nohy boli nad úrovňou srdca. Sediaca poloha tiež napomáha rozvoju ochorenia. Odporúčanou fyzickou aktivitou je plávanie a cvičenia nohami v ležiacej polohe.

Použitie Vitafonu pri kŕčových žilách je komplexné, pretože efekt hydrodynamickej pumpy neexistuje. Rovnako, ako večerné cvičenia so zdvihnutými nohami, umožnia rýchlejší tok krvi a normalizáciu krvného zásobovania. Vitalita chlopní sa zväčšuje, záťaž ciev sa zmenšuje, čo spomaľuje rozvoj ochorenia.

Upozorňujeme, že Vitafon sa nesmie používať v stave akútnej tromboflebitídy. 

Terapia  sa vykonáva len večer v ležiacej polohe s mierne podvihnutými nohami v režime 2 po dobu 20 - 40 minút. Vibrafóny sa umiestňujú pozdĺž cievy vo vzájomnej vzdialenosti cca 10 cm. 

Profylaktická liečba trvá 3 - 4 týždne. Po jej absolvovaní stačí pôsobiť vibrafónmi 1 - 3x týždenne. Doplnkovo je vhodné každodenne vykonať terapiu podľa Tab. 23d.

Pôsobenie na chrbticu je možné aj v štádiu tromboflebitídy.

 

Ohlasy užívateľov:

 

Po pôrode dcéry sa mi na lýtkach vytvorili škaredé kŕčové žily. Bola som zúfalá, nič nezaberalo. Dala som šancu Vitafonu, ktorý mi chvala bohu začal pomáhať. Skúšam to už 3 mesiace, ide to pomaly ale viditeľne sa to zlepšuje. Mala som problém s prikladaním vibrafónov, tak som použila odstrihnuté pančuchy a hotovo. Určite budem pokračovať, je to bezbolestná terapia.

 

Mária, 32. r., Michalovce.