VITAFON-T

 

 

 

 

Čo je to VITAFON-T?

VITAFON-T je vibro-akustický prístroj, ktorý vytvára rovnaký druh mikrovibrácií ako svaly živých bytostí. Liečebný efekt vibro-akustickej terapie (fónovania) je založený na lokálnom zvýšení prietoku krvi a lymfy v oblasti pôsobenia. Zvýšenie prietoku krvi je spôsobené znížením odporu vo vlásočniciach pri určitej zvukovej frekvencii. Pre každý priemer cievy je iná optimálna frekvencia, preto prístroj frekvencie automaticky mení. Hlavnými oblasťami pôsobenia sú obličky, pečeň alebo chrbtica, ktoré nemajú vlastné svalstvo. Od intenzity mikrovibrácií v týchto oblastiach závisí podpora zdrojov ochrany organizmu, jeho imunitný systém a zdravie. 

Používanie VITAFONU-T je jednoduché: na určené miesta tela priložíte vibro-akustické membrány, zvolíte intenzitu mikrovibrácií, dobu pôsobenia a zapnete prístroj. Odpočívate a vaše telo štartuje svoj imunitný systém. 

VITAFON-T  je určený na prevenciu a liečbu širokého spektra ochorení. Výrazný terapeutický efekt vykazuje najmä pri liečení ochorení zápalového a traumatického pôvodu. Tým, že vibro-akustická terapia napomáha prietoku tekutín v cievach, urýchľuje proces, ktorý vedie k dosiahnutiu rovnováhy (homeostáza). VITAFON-T sa môže používať tak v zdravotníckych zariadeniach, ako aj v domácich podmienkach. V niektorých prípadoch je potrebná konzultácia s odborným lekárom. 

VITAFON-T rieši príčinu choroby a nie iba jej prejavy. Liečba VITAFONOM-T vyžaduje trpezlivosť a zodpovednosť voči sebe. Nečakajte zázraky na počkanie. Čím dlhšie sa vaša choroba rozvíjala, tým dlhšia bude jej liečba. Dôležité je, že vaša krv a lymfa sa budú môcť dostať na postihnuté miesta a vyčistiť ich.
Kde končia antibiotiká, začína zvuk. 

S VITAFONOM-T máte svoje zdravie vo vlastných rukách.

História vzniku VITAFONU-T.

Z knihy V. Fjodorova Vitafon (krátené)

Narodil som sa v marci 1958. Prvých 16 rokov som prežil v Litve. Neskôr som začal študovať na Elektro-fyzikálnej fakulte Leningradského elektrotechnického inštitútu. Do štvrtého ročníka som bol obyčajným študentom a nič zvláštne by sa v mojom živote nestalo, keby jedného dňa neprišiel na našu univerzitu rektor Univerzity vedeckej a technickej tvorivosti, V. V. Mitrofanov. Informoval nás, že v štúdiu môžeme pokračovať v predmete "Teória riešenia tvorivých úloh". Počas nasledujúcich dvoch rokov sme mohli pokračovať v štúdiu na Elektrotechnickom inštitúte a zároveň absolvovať dvojročný kurz na Univerzite vedeckej a technickej tvorivosti.

Nebolo to síce ľahké, avšak mimoriadne zaujímavé. Zdá sa mi, že počas týchto dvoch rokov prišlo k najzávažnejším zmenám v mojom myslení a v mojom pohľade na svet.

Postupne som pochopil veľmi dôležitú vec: riešenie akejkoľvek úlohy je podmienené poznaním určitých logických vzorcov. Podobné logické vzorce môžeme nájsť v každej sfére poznania, v každom vedeckom odvetví.

Ako absolvent Elektro-fyzikálnej fakulty som dôkladne poznal fyziku ako predmet, Univerzita vedeckej a technickej tvorivosti ma naučila pri riešení úloh podnikať neštandardný výskum.

Obe univerzity som naraz úspešne absolvoval.

Potom som sa vrátil do Rigy a nudil som sa dva roky vo vojenskom závode Alfa, neskôr sa mi podarilo presunúť sa na Inštitút vedeckého výskumu ako technik mikroobvodov. Čoskoro som postúpil na zástupcu vedúceho návrhov obvodov a zdalo sa, že ma tam čaká dlhá a produktívna práca...

Tu, aspoň čo sa týka štátnych podnikov, môj pracovný záznam končí. Po triumfe perestrojky začal štát škrtať výdavky na svoje aktivity vo vojenskej oblasti.

Nevedel som presne, čo budem robiť. Ale osud mi dal dar - vytvoril podmienky nato, aby som sa zamyslel, aké budú moje ďalšie kroky.

Nápad vytvoriť Vitafon však nebol nijako spojený ani s perestrojkou, ani so skutočnosťou, že v zamestnaní nebolo čo robiť.

Vytvorenie prístroja, ktorý by liečil určité choroby, zapríčinila nasledovná udalosť:

Moju blízku príbuznú zrazilo idúce auto. Mala relatívne šťastie, dostala sa zo zrážky so zlomenou panvou a množstvom pomliaždenín. Po roku boli zranenia vyliečené okrem veľkého hematómu na nohe, kde dostala prvú ranu nárazníkom. Nepomáhali jej ani masáže, ani vtedy dostupné metódy fyzioterapií. Lekári odporúčali operáciu, lebo sa obávali komplikácií. Príbuzná však pod nôž ísť nechcela.

Keďže som vynálezca z odboru fyziky, rozhodol som sa uskutočniť vlastný vedecký výskum na riešenie problému.

Ako sa dá problém najlepšie uchopiť? 

Vždy je potrebné stanoviť si konečný cieľ - čo chceme dosiahnuť.

Nie špecificky, ale vo všeobecných termínoch.

Začal som problém študovať a konzultovať so špecialistami. Dozvedel som sa, že zmiznutie hematómu má jednu podmienku - znovuobnovenie strateného prietoku krvi v kapilárach. Bolo treba nájsť efektívnejšiu metódu ako sú masáže, elektroliečba alebo spazmolitické preparáty.

Náhle som narazil na zaujímavý článok v staršom čísle časopisu Veda a život. Bola to správa o inštitúte, ktorý pri riešení úloh o akustickej terapii dospel k zaujímavým výsledkom. Princíp bol jednoduchý - pacienta umiestnili pred obrovský reproduktor a pri určitej frekvencii ho pustili na plný výkon. Podľa výsledkov výskumu mikrovibrácie reproduktora zlepšili prietok krvi a posilnili činnosť obličiek. Zdalo sa, že to je to, čo potrebujem. Začal som podrobne skúmať vplyv mikrovibrácií rôznych zvukových frekvencií na pohyb viskóznych tekutín v rúrkach s malým priemerom. Ukázalo sa, že efekt závisí od vzťahu vysielanej frekvencie a priemeru rúrky. Krv v ľudskom tele prúdi v cievach s priemerom od niekoľko milimetrov až po niekoľko mikrónov. Ideálne by bolo pôsobiť na cievy všetkými frekvenciami naraz.

Keď som už vedel, čo chcem, potreboval som ešte vymyslieť, z akých materiálov prístroj vyrobím, keďže dostupnosť čohokoľvek bola vtedy obmedzená.

No nie nadarmo sa hovorí, že "Núdza je matkou nápadu". 

Odpoveď prišla, keď som opravoval starý telefón. V rúčke som našiel staré slúchadlo s kovovou membránou, ktorá bola v rámci daných možností viac-menej vhodná. Po miernej úprave sa stala základom prvého prístroja, ktorý som nazval Vitafon. 

Priatelia dlho vtipkovali o liečbe telefónom.

Avšak hematóm o mesiac zmizol.

* * * * * * *

Neskôr prístroj príležitostne používali priatelia a príbuzní na liečbu podliatín a výronov. Fungoval perfektne a čoskoro som musel vyrobiť zopár ďalších prístrojov. Príčinou bola iná nehoda. Ďalší známy kúpil dieťaťu skateboard a chcel mu predviesť, ako sa má na ňom jazdiť. Výsledkom bola dvojitá fraktúra ruky s otvorenou ranou. V nemocnici hovorili o dvojmesačnej hospitalizácii. Známy sa potreboval vrátiť do práce o mesiac, inak by prišiel o miesto. Kvôli opuchu a rane mu dali dočasný obväz a kázali mu vrátiť sa o 3 dni. Priateľ si požičal Vitafon a fónoval ranu 3-4 hodiny denne. Po 4 dňoch sa vrátil do nemocnice, kde mu posunuli kosti a dali ruku do sadry. Nestrácajúc nádej, známy pokračoval v intenzívnej liečbe Vitafonom a tá priniesla výsledky. Do nemocnice sa vrátil autom, ktoré sám riadil. Liečba trvala menej ako mesiac.

A vtedy padlo rozhodnutie začať vyrábať Vitafon vo veľkom.

Najskôr som niekoľko rokov skúšal pôsobenie prístroja postupne na sebe, potom na klinikách. Výbor pre nové lekárske technológie odporúčal Vitafon pri poruchách, ktorých liečba vyžaduje zvýšený prietok krvi.

Často sa ma pýtajú, či sám používam Vitafon. Odpoveď znie áno, niekedy aj 2x denne, po zobudení sa a pred spaním, najmä na oblasť obličiek. Subjektívne sa cítim sviežejší, ochoriem len zriedka. Čas ukáže, aký bude výsledok. 

Výhody VITAFONU-T:

nemusíte nikam cestovať a strácať čas v čakárni,
je vždy pripravený a poruke,
liečba je bezbolestná - nereže ani nepichá,
ovládanie je jednoduché,
čas terapie si vyberiete sami,
môže sa liečiť celá rodina a priatelia. 

Ako VITAFON-T pôsobí?

Mikrovibrácie, vytvárané VITAFONOM-T, prenikajú v oblasti pôsobenia na ploche s priemerom 5 - 7 cm do hĺbky 7 - 10 cm, aktivujú pumpičky v cievach vo všetkých druhoch tkanív a napomáhajú zlepšiť prietok krvi a lymfy.

Čas a režim pôsobenia sa môže v závislosti od druhu ochorenia a váhy pacienta výrazne líšiť. Tabuľky počítajú s váhou pacienta 60 - 70 kg. U ťažších pacientov je preto niekedy potrebné pre dosiahnutie efektu zvýšiť čas pôsobenia o 30 - 50% a zvýšiť aj režim pôsobenia. A naopak, ak aj základná dávka spôsobí zosilnenie prejavov choroby, je potrebné skrátiť čas a pridávať ho veľmi pomaly. Takéto prípady sú zriedkavé, no ak nastanú, je možné dobu liečby predĺžiť.

Experimentálne bolo potvrdené dvojnásobné zvýšenie vnútrožilového tlaku pri vibro-akustickej terapii. Voľným okom je možné vidieť, že po 20 - 30 min. aplikácie vibro-akustickej terapie na krvnú podliatinu sa veľkosť podliatiny (edému) v oblasti pôsobenia zmenšila.

V prípade alergickej reakcie na predpísané lieky je často vibro-akustická terapia jednou z posledných možností liečby.

Okrem priameho pôsobenia na oblasť patológie sa Vitafon aplikuje najmä v oblasti obličiek na zlepšenie ich funkčnosti, v oblasti chrbtice a v okolí orgánov s nedostatkom nervových zakončení.

Prístroj sa NESMIE používať:

počas tehotenstva,
v oblasti tromboflebitídy a trombózy,
pri pokročilej ateroskleróze,
pri ťažkých infekciách,
pri vysokej horúčke,
v prípade implantovaných kardiostimulátorov,
v prípade onkologických ochorení pacienta.

Ak máte diagnostikované obličkové alebo žlčníkové kamene, konzultujte možnosti požitia s vaším lekárom.

VITAFON - T.

Prístroj sa používa na prevenciu a liečenie ochorení, spojených s narušením kapilárneho prietoku krvi a lymfy. Liečebný efekt  je založený na lokálnom zvýšení prietoku krvi a lymfy v kapilárach v oblasti vibro-akustického pôsobenia.

Mikrovibrácie, spôsobené prístrojom, vykazujú výrazný terapeutický efekt pri liečbe ochorení zápalového a traumatického pôvodu. Prístroj je určený aj na prevenciu širokého spektra ochorení. Môže sa používať tak v zdravotníckych zariadeniach, ako aj v domácich podmienkach.

VITAFON - T je certifikovaný pre používanie v EU.

Certifikát konformity EC č. 1304 - MDD-009. 

 

Použitie prístroja.

Vibro-akustické membrány priložíte na príslušnú oblasť podľa návodu, nastavíte čas a intenzitu pôsobenia (fónovania) a zapnete prístroj. Pri terapii máte príjemný pocit tepla a vibrácií.

Vibrafóny sa prikladajú k pokožke stranou, na ktorej je membrána. Z hygienických dôvodov môžete použiť papierové alebo bavlnené rúško. Vibrafóny držíte na mieste pôsobenia rukou, elastickým obväzom alebo vlastnou váhou. Plocha membrán musí celkom priliehať k telu. Kritériom správneho tlaku na priložené membrány je pocit maximálnych vibrácií pri nízkom počiatočnom kmitočte. Nepritláčajte membrány príliš silno k telu, znižuje sa tým liečebný efekt. 

Vibrafóny sa môžu nachádzať v ľubovoľnej vzájomnej polohe a vzdialenosti (pokiaľ ich polohu neurčuje metodika), v jednej línii alebo v uhle. Jediným obmedzením je poloha vibrafónov oproti sebe, ak je vzdialenosť medzi nimi menšia ako 10 cm. V tomto prípade sa ich účinok vzájomne ruší a liečebný efekt je oslabený.

Pri pôsobení na kĺby a v podobných prípadoch odporúčame priložiť vibrafóny vo vzájomnom uhle 90°.

UPOZORNENIE

Pri súčasnom liečení niekoľkých chorôb by jedno súvislé ošetrovanie nemalo trvať viac ako hodinu. Celkový čas pôsobenia vibrafónmi počas jedného dňa by nemal prekročiť dve hodiny. Prestávka medzi dvoma následnými liečbami by mala trvať najmenej 5 dní, pokiaľ nie je v liečebnej tabuľke uvedené inak.

UPOZORNENIE

Pred začiatkom používania prístroja odporúčame absolvovať lekárske vyšetrenie, ktoré určí presnú diagnózu a obraz choroby, jej indikácie a kontraindikácie.

Odporúčania pre užívateľov na Slovensku.

Ponáhľajte sa pomaly!

Buďte trpezliví, choroba, ktorá dlho vznikala, sa bude dlho liečiť.

Je vhodné rozložiť dennú dávku fónovania na viac kratších úsekov.

Začínajte kratšími časmi fónovania a pridávajte každý deń 1 - 2 min až po maximálnu dávku.

Časy v tabuľkách sú orientačné - počúvajte vlastné telo a pocity - každý reaguje ináč.

Upravte si časy a presné miesta pôsobenia podľa vlastných pocitov.

Hľadajte optimálne polohy okolo kĺbov.

Účinky fónovania sa prejavujú po dlhšej dobe - čo vás bolelo, po čase prestane.

Nepoužívajte v akútnom štádiu choroby - príznaky môžu zosilnieť.

Niekedy je fónovanie v prvých dňoch sprevádzané bolesťami v oblasti pôsobenia - je možné použiť slabší režím, skrátiť dobu, rozložiť dávku na viac časti - neprestávajte, bolesti ustúpia.

Po fónovaní chrbtice a kĺbov zostante chvíľu v teple a neprechladnite. 

Pri chronických problémoch sa vyhýbajte dlhodobému namáhaniu liečenej oblasti.

 

Často kladené otázky:

◆ Čo je to vibro-akustická terapia?

Je to pôsobenie zvukovými vibráciami na cievny a lymfatický systém za účelom zlepšenia prietoku krvi a lymfy v cievach.

◆ Môžem liečbu VITAFONOM kombinovať s užívaním liekov?

Áno, zvukové vibrácie napomáhajú lepšiemu prieniku účinnej látky lieku na miesto určenia, čo umožňuje časom dávky liekov znížiť. 

◆ Ako dlho môžem používať VITAFON?

Celková doba používania by nemala prekročiť 2 hodiny denne a mala by byť rozdelená na 2-4 terapie. Za týchto podmienok môžete prístroj používať mesiace, až pokiaľ nedosiahnete želaný účinok.

◆ Čo cítim počas liečby?

Počujete kolísavý zvuk vibrafónov, cítite príjemný pocit tepla a uvoľnenia.

◆ Je potrebné absolvovať nejaké školenie?

Nie, stačí podľa návodu postupne prikladať vibrafóny na určené oblasti a pôsobiť na ne tak (doba, režim), ako je to uvedené v tabuľke pre príslušné ochorenie. Správny postup môžete konzultovať cez mailovú adresu vitafon@vitafon.sk

◆ Môžem sa liečiť aj doma?

Môžete, domáce teplo a pohodlie pôsobí priaznivo na liečbu. Počas terapie môžete čítať alebo pozerať televíziu.

 

Technické údaje:

Prístoj sa skladá z elektronického bloku, ktorého súčasťou je displej a ovládacie tlačidlá, z dvoch membrán – vibrafónov – s káblom a z elektrického adaptéra. 

Technické údaje

Napätie: striedavý prúd 220V

Frekvencia: 50H>

Spotreba max.:  8VA

Napätie jednosmerného prúdu: 12,6 +/- 1,3V

Celkový čas práce bez prerušenia: max. 8 hodín

Priemerná doba životnosti prístroja: viac ako 5 rokov

Váha prístroja: 0,7 kg

Rozmery prístroja

elektronický blok: 135 x 63 x 35 mm, adaptér: 80 x 50 x 90 mm

Parametre

Počet frekvenčných rozsahov mikrovibrácií:      2

Nižšia frekvencia v 1. podrozsahu:                    30 - 60Hz

Vyššia frekvencia v 1. podrozsahu:                   1200 - 4500Hz

Nižšia frekvencia v 2. podrozsahu:                    200 - 1000Hz

Vyššia frekvencia v 2. podrozsahu:                   9000 - 18000Hz

Dĺžka jedného cyklu pri zmene frekvencie:       70 – 120s

Amplitúda mikrovibrácií membrán v najnižšej frekvencii:

v režimoch 1 a 3:                                      2,8 - 5,4um

v režimoch 2 a 4:                                      6.0 - 12,3 um

doba pulznej modulácie:                        0,5 - 1,2s.