Cystitída - zápal močového mechúra – môže byť samostatné ochorenie alebo je následkom iných porúch v močovom mechúre (kamene, nádory, cudzie telesá zavedené do močového mechúra cez močovody, atď).
U žien zvykne byť cystitída samostatným ochorenim. U mužov je zápal močového mechúra takmer vždy komplikovaný inými patológiami. Svoju úlohu hrá často aj benígna hyperplázia (adenóm) prostaty.
Cystitída sa prejavuje bolesťami pri močení. To je niekedy také časté, že pacienti sú "pripútaní" na toaletu, nemôžu ju opustiť. Nedostatočna liečba chronickej cystitídy vedie k dočasnému zlepšeniu. Pre jej návrat stačí často len podchladenie, prievan, akútna respiračná infekcia, nedodržanie diéty a pod.
Chronický zápal spôsobuje zmeny v tkanive - jazvy v stene močového mechúra. Kapacita mechúra dramaticky klesá, nutkanie na močenie sa niekedy objavi aj pri minimálnom množstve moču v mechúri (20-50 ml). Niektorí pacienti sú nútení spať s "bažantom".
Pri cystitíde je v zápalovo zmenenej stene močového mechúra následkom ochorenia značne narušený krvný obeh a lymfatický odtok a medikamentózna terapia niekedy nezaberá.
Doma alebo v ambulancii je potrebné zlepšiť krvný obeh, odstrániť opuchy a normalizovať svalový tonus v močovom mechúri pomocou vibroakustických masáží.
Dlhodobé skúsenosti kliniky urológie Vojenskej lekárskej akadémie podtvrdzujú účinnosť a neškodnosť použitia vibro-akustického pristroja Vitafon pri liečbe zápalu močového mechúra. V akútnej fáze zápalu sa VAT používa v kombinácii s medikamentóznou liečbou. V štádiu remisie je možné prístroj použiť bez liekov. Terapie sa vykonávajú vľahu, ráno a večer. Fónuje sa oblasť močového mechúra, lumbo-sakrálna časť chrbtice, obličky a pečeň.
Konečná doba pôsobenia zostáva počas celej liečby. Po dosiahnutí výsledku pokračujeme v prevencii recidívy - čas zostáva, frekvencia pôsobenia je 1-2x denne, 2-6x týždenne.
Na začiatku liečby, obvykle na 3-5 deň zvyšovania času fónovania oblastí chrbtice sa môžu vyskytnúť zvýšené prejavy bolesti, ktoré vznikli zvýšením citlivosti nervových tkanív v oblasti chronického opuchu. V liečbe je bez ohľadu na bolesť potrebné pokračovať.
Pôvodná liečba sa skladá z dvoch etáp: prvej, prípravnej, podľa Tab. 23a a druhej, liečebnej, podľa Tab. 15. Umiestnenie vibrafónov: jeden na hrádzu (perineum), druhý na dolnú časť brucha na oblasť močového mechúra. Ak počas liečby príde k zvýrazneniu zápalu ako výsledku činnosti prístroja, je potrebné nasadiť aj medikamentóznu liečbu. Počas prvých 10 dní je možné natierať oblasť močového mechúra 6% roztokom jódu alebo iného dezinfekčného prostriedku.
Ohlasy užívateľov:
Na Vitafon nedám dopustiť. Úprimne som hlboko vďačná, lebo som dlhé roky bojovala s chronicným zápalom močového mechúra, skúsila som snáď všetky lieky na trhu, navštívila množstvo odborníkov a vyskúšala aj alternatívnu medicínu. Jediné čo mi však pomohlo bol práve Vitafon. Darovala mi ho kamarátka, ktorá o mojich problémoch vedela. Liečba bola bezbolestná, no po niekoľkých kúrach som mala pocit, že sa mi stav o niečo zhoršil. Konzultacia na webovej stránke ma upokojila - je bežné že sa stav niekedy zhorší, vraj to znamená, že v tele dochádza k zmenám a lieči sa. Tak som vydržala, používala vitafon aj naďalej a som nadšená, zápal ustúpil a môžem konečne žiť naplno! A bez liekov!
Ďakujem z celého srdca,
Katarína, 22, Bratislava