docent katedry urológie,
kandidát medicínskych vied,
lekár najvyššej kategórie so 42 ročnou praxou,
Anatolij Ivanovič Kurtov
Príčinou zápalu prostaty je často opakovaná neúplná ejakulácia, ktorá vedie k hromadeniu sekrétov v kanálikoch prostaty, ktoré sú živnou pôdou pre infekciu, ktorá tam môže preniknúť z močovej rúry.
Tak, ako zdravé bunky sú základom imunity, sekréty obsahujú veľké množstvo živín, čo umožňuje baktériám aktívne sa množiť. V dôsledku toho sa vyvíja zápalový proces prostaty, ktorý sa obvykle lieči antibiotikami. Je však potrebné očistiť aj tkanivá a kanáliky v oblasti prostaty od zbytkov sekrétov a mŕtvych buniek.
Príčinou neúplnej ejakulácie je nedostatok energie miestnych svalov, problémy v oblasti bedrovej chrbtice, alebo oboje. Ejakulácia je vyvolávaná dynamickými sťahmi hladkej svaloviny vývodov prostaty a močovej rúry, podobne ako dávivý reflex. Súlad je zabezpečený nervovými impulzmi, ktoré vychádzajú z miechy. Ejakulácia si vyžaduje veľa energie, preto sa bezprostredne pred ejakuláciou mobilizujú všetky zdroje, potrebné pre orgazmus. V prípade nedostatku prostriedkov v špecifickych skupinach svalových buniek, alebo nesúladu v nervovom systéme, ejakulácia nie je kompletná. Dôsledkom preťaženia svalových buniek je množstvo spermií, ktoré sa nevedeli dostať ďalej a strácajú životaschopnosť. Ak sa takýto proces opakuje, sekréty s odumretými bunkami sa postupne hromadia a vytvárajú živnú pôdu pre rozvoj infekcie.
Odstraňovaniu nahromadených sekrétov napomáhajú bunky imunitného systému a mikrovibrácie pôsobiace na bunky hladkých svalov. Ale v oblasti prostaty energia svalov nie je vždy dostatočná.
Pre dosiahnutie úspechu v liečbe je treba telu pomôcť dodatočným zdrojom mikrovibrácií. Vibro-akustická terapia prístrojom VITAFON napomáha tak prevencii adenoma prostaty ako aj zlepšeniu potencie. Fónuje sa nielen oblasť prostaty, ale aj obličky, pečeň a chrbtica.
Proces liečby je zvyčajne sprevádzaný bolesťami, preto je potrebné dobu fónovania zvyšovať postupne.
Nie vždy je možné vyhnúť sa zhoršeniu stavu. Exacerbácia (nové prepuknutie príznakov choroby) sa zvyčajne objavuje počas prvých 10 - 14 dní liečby a pokračuje v závislosti od dĺžky trvania choroby.
Pri chronickej prostatitíde môže dojsť k zosilneniu jej prejavov aj v tom prípade, keď dobu fónovania zvyšujeme postupne a pomaly. Znamená to, že aktuálna doba fónovania je dostatočná a jej zvyšovanie je možné dočasne pozastaviť, aby bol eliminovaný nárast bolesti. Ak je potrebné znížiť úroveň bolesti, je možné znížiť dobu denného fónovania močového mechúra o 30 - 40% . Ak bolesť vyžaruje do dolných končatín alebo do iných oblastí dolnej časti tela, upozorňuje tým na vážne problémy v lumbo-sakrálnej časti chrbtice. V tomto prípade je potrebné znížiť dobu fónovania chrbtice o 30% a rovnako znížiť o 70% fónovanie oblasti močového mechúra a hrádze, alebo dokonca pozastaviť pôsobenie na prostatu. Keď sa bolesti stratia, je možné v liečbe pokračovať a fónovať ďalej počas celej predpísanej doby. V prípade, že sa exacerbácia vráti, treba sa vrátiť na začiatok liečby a postupne zvyšovať dobu pôsobenia.
Po 3 - 5 dňoch fónovania sa môžu objaviť bolestivé prejavy v chrbtici, spôsobené obnovenim citlivosti nervového tkaniva v oblasti chronických opuchov. Napriek bolestiam je potrebné v terapii pokračovať. Celková doba trvania liečby musí zostať zachovaná, je možné znížiť počet terapií denne a dobu pôsobenia. Mikrovibrácie sú základným zdrojom ochrany organizmu, preto sú potrebné neustále.
Fónovanie je možné kombinovať s liekmi, ale nie je to nevyhnutné. Je dôležité dodržiavať umiernenosť sexuálnej aktivity - frekvencia pohlavného styku počas liečby by mala byť 1 - 2x za 14 dní. Nepomáha ani častejšie, ani zriedkavejšie.
Znamená to, že niečo podporuje zápalový proces. Najpravdepodobnejšou príčinou môže byť veľké percento odumretých spermií zo semenníkov. Spermie sa vyznačujú schopnosťou pohybu. Počet aktívnych môže byť stále v norme, ale počet pasívnych môže byť dostatočný na udržanie zápalu. Ak je potrebné znížiť počet pasívnych spermií, je potrebné absolvovať liečbu mužskej neplodnosti počas 2 - 3 mesiacov.
Ďalším zdrojom podpory zápalového procesu môžu byť kamene v predstojnej žľaze. V tomto prípade fónujeme lymfatické uzliny v oblasti panvy.
Liečba pozostáva z dvoch etáp: prípravnej a liečebnej. Prípravná etapa sa vykonáva podľa Tab. 23d.
Liečebná etapa sa vykonáva podľa Tab. 54a a Tab. 54b v dvoch alternatívach - štandardnej a intenzívnej.
Poloha počas terapie je ležmo na chrbte, v krížovej oblasti môžete podložiť vankúš, aby vo vodorovnej polohe bola zlepšená cirkulácia krvi. Vibrafóny uložte nasledovne: jeden medzi miešok a análny otvor a druhý v dolnej časti brucha v oblasti močového mechúra (odchýlky do 2 cm sú nepodstatné). Najprv vykonajte štandardnú terapiu a pokiaľ nenastane zlepšenie, pokračujte intenzívnou terapiou. Ak sa v režime 4 vyskytnú nepríjemné pocity, zmeňte režim na 2. Pre lepší účinok liečby v druhej fáze je možné natrieť oblasť podbruška počas prvých 7 dní dezinfekčným roztokom (6% roztokom jódu). V prípade alergickej reakcie na jód v natieraní nepokračujte. Po vykonanej terapii zostaňte najmenej hodinu v teplom prostredí a počas celej liečby udržiavajte oblasť močového mechúra v teple. Pri silnom zápale je potrebné užívať aj lieky, vrátane antibiotík. Liečebný proces pri chronickej prostatitíde od 5 do 10 dňa môže vyvolať bolestivú reakciu, neskôr bolesti pomaly ustupujú, až úplne zaniknú. Ak je prostatitída spojená so zápalom močového mechúra, v moči sa môžu vyskytnúť čiastočky, ktoré sú dôsledkom regenerácie tkaniva. Po 10 - 14 dňoch sa moč vyčistí, zníži sa počet močení, zlepšia sa možnosti sexuálnej aktivity.
Pri chronickej prostatitíde sa odporúča liečbu 2 - 4x zopakovať. Po prvej liečbe by mala nasledovať prestávka 3 - 5 dní, po druhej a tretej týždňová prestávka. Každých 3 - 6 mesiacov by sa mala prípravná a liečebná etapa zopakovať. Ako prevenciu je možné terapiu zopakovať raz týždenne na 15 min.