Zápaly ústnej dutiny, paradentóza

 

Ako sa dajú zlepšiť výsledky liečby

zubného kazu a paradentózy.

 

Zubný kaz.

Pri dodržiavaní pravidiel ústnej hyhieny vzniká zubný kaz až v neskoršom veku. Skôr alebo neskôr sa však vyskytne. Jeho príčinou sú najmä kúsky jedla, ktoré zostávajú medzi zubami po jedle. Ak zubný lekár našiel veľmi malý kaz, neponáhľajte sa ho hneď zatvoriť plombou, nechajte ho ešte 2-3 mesiace v kľude. Proces plombovania sám o sebe spôsobuje veľké škody, a to najmä v častiach kde sa prudko rotujúci vrták dotýka zuba. Preto je lepšie pokúsiť sa pomôcť diere zaceliť sa. S dodatočnou energiou mikrovibrácii je to možné. Technika je jednoduchá:  tri mesiace fónujte 5 - 10 minút, 4 - 5 dní v týždni zub, v ktorom je diera. Druhý vibrafón priložte na líce na mieto kĺbu čeľuste. Používajú sa režimy 2 a 4. 

Ak ste si našli dieru v zube o priemere viac ako 0,5 mm, potom ju treba zaplombovať a daľšie dva týždne miesto fónovať podľa vyššieuvedeného postupu. Urýchli to odstránenie poškodených buniek. 

 

 

Čo v prípade tvorby zubného kameňa.

 

 

 

Rastúci zubný kameň oddelí ďasná od zubov. Medzi zubom a ďasnom vznikne vrecko, v ktorom sa usadzaju potraviny, a tak začne zápalový proces, ktorý ničí zub. Z úst začne neprijemne páchnuť. Tak začína paradentóza, ktorá vedie k ochoreniu ďasien, uvoľneniu zubov a ich strate. Najskôr je potrebné posilniť celý organizmus. Potom naštíviť stomatológa, ktorý odstráni zubný kameň. Kameň pod ďasnom treba odstrániť veľmi opatrne, pretože ďasná môžu prirásť len k živým bunkám zuba. Na mŕtve bunky ďasná reagujú zápalom.

Po odstránení kameňa fónujte zuby 1-2 týždne vyššie uvedeným spôsobom.

 

 

Čo v prípade uvoľňovania zubov.

 

 

Zub pevne drží pomocou svojho závesného aparátu - parodontu. Tento závesný aparát tlmí nárazy pôsobiace na zub pri žuvaní spôsobené tvrdšimi časticami v potravinách. Zdravie parodontu závisí aj od množstva zvyškov potravy, ktoré v chobotoch ďasien môže byť dobrou živnou pôdou pre baktérie, ktroé vedia produkovať rôzne toxíny poškodzujúce nielen parodont, ale aj celý organizmus. Správne čistenie zubov a ústna hygiena napomáhajú udržaniu zdravých ďasien aj parodontu.

Mikrovibrácie sú jediná energia, ktorá umožňuje odstránenie ťažkých toxínov prostredníctvom zvýšenia lymfatického toku, čím napomáha udržiavať ďasná aj parodont v dobrej kondícii.

Liečba  paradentózy bez odstránenia zubného kameňa a zlepšenia ústnej hygieny je bezvýsledná. Ihneď po zákroku je potrebné fónovať obličky, pečeň a po 6 hodinách aj oblasť zákroku. 

Prístroj sa používa na zmiernenie bolesti, zabraňuje uvoľňovaniu a kývaniu zubov, urýchľuje hojenie a zamedzuje vzniku možných komplikácií počas liečby. Pri terapii umiestnite jeden vibrafón na tvár v oblasti koreňa chorého zuba, druhý na mandibulárny kĺb (kĺb v ktorom sa hýbe sánka) - obr. 5, oblasť A. Pri liečbe sa vibrafóny kladú na líce, aby pôsobili na ústnu sliznicu. Pri paradentóze sa terapie vykonávajú komplexne popri užívaní liekov a dentálnej hygiene.


Obr. 5