Zápcha (Obstipácia)

 

docent katedry pediatrie a neonatalógie

kandidát lekárskych vied,

lekár najjvyššej kvalifikačnej triedy

Faina Nikolajevna Rjabčuk.

 

Ak sa stolica vyskytne 1 - 2x denne, je to normálne. Ak stolica mešká viac ako 2 dni, mení sa na zápchu. Zápcha je choroba. Pacient má zníženú vitalitu, depresívnu náladu, zvýšenú citlivosť na akútne dýchacie a alergické reakcie. Toto všetko vedie k endogénnej intoxikácii. Väčšina detí trpí zápchou kvôli banálnym chybám: nedostatočnému príjmu tekutín, nadmernej spotrebe rafinovaných potravín, nedostatku vlákniny. 

Príčiny choroby 

Najčastejšou príčinou zápchy (črevna dyskinéza) u detí a dospievajúcich je narušenie krvného obehu miechy, nervových dráh a motoriky črevnych svalov. V týchto prípadoch nie je účinná ani diéta ani preháňadlá.

Cieľom liečebných metód je:

  1. nastaviť správnu diétu 
  2. obnoviť funkciu nervových dráh a zlepšiť prekrvenie svaloviny stien čriev. 

Metódu fónovania určitych častí tela použivame už viac ako 10 rokov, ide o druh mikro-masáže na bunkovej úrovni. 

Fónovanie má niekoľko výhod: akustické mikrovibrácie sú pre telo prirodzené, prenikajú do hĺbky až 10 cm, terapiu možno vykonávať aj doma jednoduchým vibro-akustickým pristrojom. Tieto zariadenia nevyžadujú osobitnú odbornú prípravu, sú malé a stále poruke. Metóda má dvojitý efekt: zvyšuje kapilárny prietok krvi a zvyšuje lymfatický obeh, čo prispieva k rýchlemu obnoveniu priechodnosti nervových vlákien a poskytuje dostatočné zdroje pre energiu svalov v oblasti čriev. 

Účinnosť metódy. 

" Skupine detí s chronickou zápchou bolo aplikované fónovanie chrbtice a čriev. Po dvoch týždňoch sa stolica všetkých detí vrátila do normálu. V prvom týždni sa stolica normalizovala u 86,6% detí. Spomínam si na 5 ročné dievčatko, ktoré prišlo s bledými tieňmi pod očami. Vyskúšalo už všetky lieky, ktoré jej lekári predpísali. Už neverila, že niečo jej pomôže, stolicu mala jeden krát za 12-15 dní! Jeden krát za mesiac jej vyprázdňovali črevá klystírom. Piaty deň po začiatku fónovania malo dievča normálnu stolicu. Počas ďalších troch mesiacov aplikovalo skrátený program fónovania doma. Pri kontrole sa zistilo, že črevná motorika je stabilná, bez komplikácií. 

Pri liečbe zápchy sa fónuje oblasť čriev na zlepšenie krvného obehu svalov čriev a lumbosakrálna oblasť chrbtice na zlepšenie krvného obehu miechy a nervových vlákien, zodpovedných za motoriku svalov čriev.

 

Pri miernejších formách zápchy stačí vykonať 3 - 4 terapie podľa Tab. 64. Ak zápcha trvá viac ako 4 dni, je potrebné užiť lieky, aby nebolo poškodené hrubé črevo. V liečbe pokračujte podľa Tab. 64. Pokiaľ užívate lieky na zníženie hmotnosti, odporúčame použitie prístroja konzultovať s lekárom. Pri chronickej zápche odporúčame zopakovať liečbu 3x s 2 - 3 dňovou prestávkou.

 

Ohlasy užívateľov:

.... som Vám hovorila o mojích problémoch so zápchou. Rok som mala stolicu len pomocou klystíru a preháňadiel .
Asi po troch týždňoch fónovania som normálne začala chodiť každý deň na stolicu - vždy je to lepšie a lepšie - takže už vobec nemusím používať ani klystír , ani preháňadlá , som strašne rada ,lebo som si myslela , že tam mám nejaký nádor , čo bráni priechodnosti , a k lekárovi som sa bála ísť , ale preventívne sa ešte fónujem.
Stalo sa mi teraz nedávno , že pri stolici som mala na papiery taký zvláštny útvar , akoby nejaký odtŕhnutý,odumretý buď hemeroid , alebo neviem , čo to bolo - tmavočervrno-fialový kus asi tak vo veľkosti čerešne ,nekrvácalo to - na druý deň už bolo všetko v poriadku.

Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem a som veľmi rada , že som po dlhom hľadaní na internete náhodne natrafila na Vitafón.

Greta , 46r.

 

 

... po 8 rokoch trápenia sa so zápchou mi Vitafon zachránil krk. Vyskúšala som snáď všetko možné aj nemožné, no mikrovibrácie, ktoré robí Vitafon sú zrejme nenahraditeľné. Na toaletu chodím pravideľne, každé ráno skoro o tej istej hodine, črevá jednoducho fungujú ako majú. Už Vitafon snáď nikdy neprestanem používať, je to jednoduchá, príjemná, nenáročná liečba, ktorá prináša ten najúžasnejší výsledok.


Zuzana, 26r. Bratislava